ІСТОРІЯ КОНҐРЕСІВ

Перший Світовий Конґрес Вільних Українців (СКВУ) відбувався 12-19 листопада 1967 р. у м. Нью-Йорку, США за участі 1003 делегатів. Членами СКВУ стали: Український Конгресовий Комітет Америки (УККА), Комітет Українців Канади (КУК), Координаційний осередок українських громадських Центральних установ (Європа), Союз Українських Організацій Австралії, Українська Центральна Репрезентація Аргентини та Координаційний Комітет Українських Організацій Бразилії. Передумовою скликання Конґресу була підготовча робота, проведена Пан-Американською Українською Конференцією, зокрема Президентом КУК о. Василем Кушніром, секретарем КУК Володимиром Коханом, редактором газети «Український голос» Іваном Сирником, членом Проводу українських націоналістів Миколою Плав’юком, керівником прес-бюро Ліги визволення України Михайлом Сосновським, членом УККА Йосипом Лисогором та ін. У роботі СКВУ взяли активну участь представники Українських церков (православної, католицької, протестантських).

Завданнями СКВУ згідно статуту організації стали: а) давати всю можливу допомогу українському народові в його змаганнях до волі й державної незалежності, б) координувати діяльність своїх членів згідно з постановами й резолюціями Першого і чергових Конгресів.

У межах Конґресу пройшли світові з’їзди діячів української науки, культури, кооператорів, педагогів, жіноцтва, журналістів, студентства, молоді та інших. Конґрес обрав Президію на шестирічну каденцію за ротаційною системою: по два роки президія працювала у Канаді, США та Німеччині. Керівництво СКВУ очолив Президент о. Василь Кушнір (Канада), після якого Президентами були Йосип Лисогір (США) та Антін Мельник (Німеччина).

Другий Конґрес СКВУ відбувався 1–4 листопада 1973 у м. Торонто, Канада за участі 1047 делегатів. Президію Конґресу склали: четвертий Президент о. Василь Кушнір, заступник Президента Микола Плав’юк, генеральний секретар Юрій Шимко, інформаційний секретар Юрій Даревич, скарбник Франко Мартинюк. Ключовими темами Конґресу стали: питання відновлення Незалежності України, засудження імперської політики, захист дисидентів. Президія СКВУ організувала низку рад та комісій для координації діяльності української спільноти у діаспорі. У рамках Конґресу відбувся урочистий концерт Maple Leaf Gardens за участю понад 16 тисяч українців.

Третій Конґрес СКВУ відбувався 23–26 листопада 1978 у м. Нью-Йорку, США. Президентські функції розділили Микола Плав’юк та Іван Базарко. З нагоди Конґресу Президія СКВУ видала 10000 примірників брошури «В пошуках свободи; українці в діяспорі та в Україні».

На Конґресі виступили українські дисиденти – Генерал Петро Григоренко та Надія Світлична, також взяли участь представники інших поневолених народів СРСР. У ході Конґресу було прийнято гасло – «За деколонізацію СССР – завизволення України!». З цього приводу 26 листопада відбулася Маніфестація українців та представників інших поневолених народів.

Четвертий Конґрес СКВУ відбувався 30 листопада – 4 грудня 1983 р. у м. Торонто, Канада, учасниками якого стали понад 1000 осіб, зокрема багато молоді. Гасло Конґресу – відзначення 50-ліття Голодомору в Україні. На Конґресі піднімались питання підготовки до відзначення 1000-ліття Хрещення Руси-України, боротьби зі злочинною політикою русифікації України Москвою та ін. Головою СКВУ обрано Петра Саварина. Було проведено соборну поминальну «Голодову маніфестацію» та екуменічну панахиду з нагоди вшанування жертв Голодомору в Україні.

П’ятий Конґрес СКВУ відбувався 22–28 листопада 1988 р. у м. Торонто, Канада, під гаслом відзначення 1000–ліття Хрещення Руси–України. У Конґресі взяли участь українські дисиденти, які виконали роль представників України і виголосили вітання, це – Оксана Мешко, о. Володимир Романюк, Стефанія Січко, Ніна Строката-Караванська, Микола Руденко та Данило Шумук. На Конґресі постали теми – допомоги українському народові у справі відновлення державності України, оцінка трагічних обставин Чорнобильської катастрофи. За ініціативою СКВУ у 1988 році було створено Міжнародну комісію юристів, яка мала дослідити свідчення Голодомору в Україні. Комісія дійшла висновків, що Голод 1932–1933 рр. в Україні був актом геноциду проти українського народу. Президентом СКВУ було обрано Юрія Шимка. З нагоди П’ятого Конґресу СКВУ відбувся ювілейний концерт.

Шостий Конґрес СКВУ відбувався 2-7 липня 1993 року у м. Торонто, Канада, який припав на 60-ту річницю Голодомору в Україні, 25-ту річницю створення Світового Конґресу Вільних Українців та 75-ту річницю Акту проголошення Незалежної Української держави. Водночас, цей Конґрес був першим з часу проголошення незалежності України та синьо-жовтим прапором вітав на своїх засіданнях офіційних представників Української держави. Гостями Конґресу були: Левко Лук’яненко, Іван Драч, Мирослав Чех (посол до Польського Сейму від українського населення), Браян Малруні (прем’єр-міністр Канади), Микола Жулинський (віце-прем’єр-міністр України). До Екзекутиви СКУ увійшли: Президент СКУ Дмитро Ціпивник, перші заступники Президента Василь Верига та Олег Романишин, другий заступник Президента Оксана Соколик, Генеральний секретар СКУ Ярослав Соколик та фінансовий секретар Василь Самець.

Знаменною подією Конґресу стала зміна назви організації на Світовий Конґрес Українців (СКУ). У новому статуті першим завданням СКУ стало збереження української національної духовості, мови, культури та надбань українців поза межами Української держави. Зазначалося, що у зв’язку з новими обставинами, найважливішими завданнями СКУ є: 1. Помагати українському народові та його владі розбудувати та закріпити Українську державу; 2. Зберегти нашу ідентичність в усіх країнах нашого поселення.

 

Сьомий Конґрес СКВУ відбувався 2–7 грудня 1998 р. у м. Торонто, Канада, під гаслом: «Сильна діаспора – сильна Держава». Учасниками Конґресу стали делегати з 16-ти країн і 5-ти континентів. Серед почесних гостей були: Слава Стецько, Владика Любомир Гузар, Митрополит Василій (Федак), Іван Драч та ін.  У рамках Конґресу відбулися засідання рад та комісій СКУ, круглі столи, а також було розгорнуто виставку про досягнення українців у світі. Під час урочистих заходів Конґресу за значний внесок в утвердження української мови в Україні, видання праць Михайла Грушевського та підтримку українознавчих студій, СКУ нагородив Петра Яцика, відомого канадського підприємця, мецената і філантропа українського походження, Медаллю Святого Володимира. Новим Президентом СКУ було обрано Аскольда Лозинського.

Восьмий Конґрес СКУ відбувався 18–21 серпня 2003 р. у м. Києві, Україна. Гаслом Конґресу стало: «Де живуть українці – там живе Україна». У Конґресі взяли участь 246 делегатів і більше 100 гостей із 32‑х країн світу, представники владних та громадських структур з України, члени українських організацій центрально- та східно-європейських країн. Почесними гостями були: Патріарх Філарет, Владика Любомир (Гузар), Віктор Ющенко, Оксана Соколик, Микола Плав’юк, Михайло Горинь, Юрій Шухевич, Надія Світлична та ін. У рамках відзначення 70-ліття трагедії Голодомору в Україні учасники Конґресу вшанували пам’ять жертв трагедії 1932-1933 рр. біля Софії Київської та біля Михайлівського собору. Урочисте закриття Конґресу відбулося у Київській міській раді.

Дев’ятий Конґрес СКУ відбувався 20–22 серпня 2008 у м. Києві в Українському домі. До складу СКУ було прийнято п’ять нових організацій – з Латвії, Узбекистану, Республіки Хорватія, США та Канади. Відбулися сесії рад і комісій. До Екзекутивного комітету увійшли: Президент – Евген Чолій (Канада), перший заступник Президента – Ярослава Хортяні (Угорщина), другий заступник Президента – Марія Шкамбара (Канада), генеральний секретар – Стефан Романів (Австралія), фінансовий референт – Тамара Денисенко (США), скарбник – Богдан Пагута (Канада). Президент СКУ наголосив на започаткуванні нового етапу партнерства між українськими громадами світу та Україною і діаспорою та закликав усіх до активної співпраці для загального добра. У рамках Конґресу відбувся багатолюдний жалобний похід, присвячений 75-ій річниці Голодомору в Україні.

Десятий Конґрес СКУ відбувався 20–22 серпня 2013 р. у м. Львові, Україна, за участю 208 делегатів та 350 гостей із 27-ми країн світу та всіх областей України. На Конґресі були присутні представники владних структур України та лідери опозиційних партій. Х Конґрес СКУ розпочався з походу вулицями Львова і панахидою пам’яті жертв Голодомору в Україні 1932–33 років перед пам’ятником Тарасові Шевченку на головній площі міста. Офіційне відкриття Конґресу відбулося у Львівському національному академічному театрі опери та балету ім. Соломії Крушельницької.

На порядок денний сесій Х Світового Конґресу Українців, які відбулися у Національному університеті «Львівська політехніка», було винесено три важливі ключові теми для світового українства: «Євроінтеграція – запорука незалежності України та сприяння її демократизації», «Світове українство у просуванні спільних інтересів» та «80-та річниця Голодомору в Україні 1932–1933 років». У рамках Конґресу відбулися звіти керівних органів, комісій та рад. Учасники взяли участь в обговоренні тематики Конґресу під час круглих столів, презентацій та засідань рад і комісій.

Хронологія

1967 р.
– І КОНҐРЕС СВІТОВОГО КОНҐРЕСУ ВІЛЬНИХ УКРАЇНЦІВ, М. НЬЮ-ЙОРК, США.
– Маніфестація Волі на Мадісон Сквер Ґарден у м. Нью-Йорку, США.
1973 р.
– ІІ КОНҐРЕС СКВУ, М. ТОРОНТО, КАНАДА.
– Світова Координаційна Виховно-Освітня Рада СКУ затверджує «Український виховний ідеал».
1974 р.
– Акція СКВУ оборони українських діячів культури, ув’язнених радянською владою.
1975 р.
– Відкриття Бюро СКВУ у м. Нью-Йорку, США.
1976 р.
– Акція СКВУ оборони Церкви і віри в Україні.
1978 р.
– ІІІ КОНҐРЕС СКВУ, М. НЬЮ-ЙОРК, США.
– Акція СКВУ за деколонізацію СРСР.
– Маніфестація в обороні України та за деколонізацію СРСР у м. Нью-Йорку, США.
1979 р.
– Мадридська акція СКВУ проти порушення людських прав і свобод українців у Радянському Союзі.
1983 р.
– ІV КОНҐРЕС СКВУ, М. ТОРОНТО, КАНАДА.
– Конференція СКВУ «Російський колоніалізм: минуле, сучасне, майбутнє».
1988 р.
– V КОНҐРЕС СКВУ, М. ТОРОНТО, КАНАДА.
– Міжнародна акція та Науковий Конґрес до 1000-ліття хрещення України.
– СКВУ створює Міжнародну комісію з розслідування причин Голодомору в Україні 1932 1933 рр.
1989 р.
– Звернення СКВУ до Папи Івана-Павла II із закликом до легалізації Українських Церков в Україні.
1991 р.
– Акція СКВУ з дипломатичного визнання незалежної України у світі.
1992 р.
– СКВУ створює «Фонд відбудови України».
– Українська Світова Кооперативна Рада СКУ відновлює український кредитний рух в Україні.
1993 р.
– VI КОНҐРЕС СКВУ, М. ТОРОНТО, КАНАДА.
– ЗМІНА НАЗВИ СКВУ НА СВІТОВИЙ КОНҐРЕС УКРАЇНЦІВ.
1996 р.
– Світова Комісія Спорту СКУ підтримує участь українських спортсменів у XXVI літніх Олімпійських іграх в Атланті.
1998 р.
– VII КОНҐРЕС СКУ, М. ТОРОНТО, КАНАДА.
1999 р.
– СКУ розпочинає міжнародні місії для моніторингу виборчих процесів в Україні.
2003 р.
– VIII КОНҐРЕС СКУ, М. КИЇВ, УКРАЇНА.
– СКУ визнаний Економічною та соціальною радою ООН неурядовою організацією зі спеціальним консультативним статусом.
2005 р.
– Річні загальні збори СКУ у м. Харкові, Україна.
2007 р.
– Річні загальні збори СКУ у м. Донецьку, Україна.
2008 р.
– IX КОНҐРЕС СКУ, М. КИЇВ, УКРАЇНА.
– Спорудження Меморіалу Голодомору від діаспори у м. Києві, Україна.
– Заява СКУ під назвою «75 років тому» із закликом до ООН визнати Голодомор геноцидом українського народу.
– Акція СКУ «Незгасима свічка» у 32 країнах світу та 25 областях України.
2009 р.
– СКУ оприлюднює свою візію, у якій акцентує на важливості підтримки вступу України до ЄС та НАТО.
2010 р.
– Річні загальні збори СКУ у м. Перемишлі, Польща.
2011 р.
– Президент СКУ Евген Чолій бере участь в урочистостях з нагоди офіційного повернення Народного дому в Перемишлі українській громаді.
2013 р.
– X КОНҐРЕС СКУ, М. ЛЬВІВ, УКРАЇНА.
– Акція СКУ з закликом до підписання Угоди про асоціацію між ЄС і Україною.
– Президент СКУ виступає у Парламенті Литви перед головами комітетів із закордонних справ Парламентів ЄС зі зверненням підписати Угоду про асоціацію між ЄС і Україною.
– Акція СКУ під гаслом «Ми не забудемо» – до 80-річчя Великого Голодомору.
– СКУ та його складові активно підтримують український народ участю на Євромайдані в Україні та понад 46-ма Євромайданами у більше ніж 20-ти країнах світу.
2014 р.
– СКУ створює Комітет підтримки України.
– СКУ розгортає в Україні проект «Захист патріотів».
– Підписання Меморандуму про співпрацю між Кабінетом Міністрів України та СКУ.
– Акція з закликом до виключення Російської Федерації з Великої Вісімки.
2015 р.
– Відкриття Представництва СКУ в Україні у м. Києві.
2016 р.
– Підписання Меморандуму про співпрацю між Кабінетом Міністрів України та СКУ.
– СКУ створює Комітет економічного розвитку України.
– Підписання Меморандуму про співпрацю між СКУ та МІОКом.
– Річні загальні збори СКУ приймають резолюцію з закликом до визнання Патріаршого статусу Української Греко-Католицької Церкви.
2017 р.
– Відкриття Представництва СКУ зі зв’язків з міжнародними організаціями в Брюсселі.